CİLDİN YAPISI

 

cilt bakımı ankara Cildin tabakalı bir yapısı vardır. Cildin gözle görünen kısmı epidermis en dıştaki koruyucu tabakadır.

Epidermis(üst deri) 0.11 mm kalınlığındadır ve 15-25 kat epidermal genelde keratinosit hücrelerden oluşur. Dermis tabakasında kollajenden, kan damarları ve salgı bezlerinden zengin bir dermis tabakası yer alır. Epidermisin en önemli görevi cildi dışarıdan gelecek zararlı etkilere karşı savunmak ve içerdeki nem dengesini sağlamaktır. Epidermal hücrelerin %20-25’i melanositlerdir, bunlar cildin rengini belirleyen koruyucu pigment melanini üretirler. Temelde dermis üç maddeden oluşur. Bunlar kolajen,elastin, protein lifleri ve belirli bazı polisakkaritlerdir. Bu maddeler cilde dayanıklılık,esneklik ve nem tutabilme özellikleri sağlar. Dermis tabakasının altında stratum bazele dediğimiz sürekli yeni hücrelerin yapıldığı tabaka vardır.

Hücreler yavaş yavaş cildin üst tabakalarına doğru yolculuk yaparlar ve yaklaşık 14 günde artık canlılıklarını kaybetmeye başlayarak en üstte birikirler bunun sonucu stratum korneum (boynuzsu tabaka) oluştururlar. Ölü keratinositler bu tabakada birikerek 1-5 mm’lik nasır tabakası oluşur. Normal bir cildin sağlığını ve güzelliğini sürdürebilmesi için en üstteki ölü hücrelerin sürekli dökülüp yenilenmeleri gerekir.

CİLT SAĞLIĞI

Cilt, içten ve dıştan olan etkenlerle yıpranır, yaşlanır. Derinin kırışmasında de rolü vardır. Yaşam biçimi de deri yaşlanmasında etkilidir. Genellikle yaş ve sağlık durumu, cilde göre değerlendirilir. Kendinizi dinç ve çok iyi hissetseniz de deriniz kırışık, kahverengi lekeli ise, gözlerinizin altı torbalı ise insanlar sizi yaşlı sayar. Yaşlanmayla birlikte derinin iç tabakasındaki derinin çatısını oluşturan kolajen ve derinin elastikiyetini sağlayan elastin lifleri azalır. Böylece deri incelir, kanlanması da giderek azalır. Yağ bezlerinin yağ üretimi azalır. Sonuçta deri ince, kuru, kırışık ve elastikiyetsiz olur. Bu doğal değişiklikler güneş, stres, kötü beslenme, çevre kirliliği, sigara, alkol ile hızlanır.

Yaşlanınca, pigmentlerdeki değişiklik lekeleri ortaya çıkarırlar. En etkin antioksidan madde E ve C vitaminleridir. Özellikle erken yaşlanma ve leke oluşumuna karşı E ve C vitamini kullanılması önerilir.

Cilt yapısında önemli faktörlerden biriside yaştır. Genç ciltlerde salgılama normal,hücre yenilenmesi hızlı,üst tabaka tazedir. Cilt siyah nokta ve sivilce oluşumuna eğilimlidir. Yaş ilerledikçe ciltte kuruma meydana gelir, yağ salgılaması ve hücre değişimi yavaşladığı için cilt dış etkenlere karşı korumasız kalır, suyunu kaybetmeye başlar. Kolejen ve elastin proteinleri azaldığı için kuruluğa bağlı çizgi ve sarkmalar görülür. Olgun ciltlerde ise yaş faktörüne bağlı olarak, kas yapısı zayıflar, vitaminlerini yitiren ciltte çizgi ve kırışıklıklar derinleşir.

Cildimizin sağlıklı dengesini sürdürmesi çok önemlidir, çünkü vücut sağlığımız, varlığımız ve psikolojimiz için büyük önem taşır. Cildimiz aynı zamanda bizim görünümümüzü belirler ve sosyal kimliğimizin oluşmasında rolü vardır.

Cildimizin en büyük düşmanı da güneş enerjisidir. UVB ve UVA ışınlarından etkilenen cilt melanin üretimini azaltır.bu sebeple cildi güneşe karşı korumak ve cildin güneşe karşı duyarlılığını azaltmak için melanin üretimini tetiklemek gerekir.

Cildinizin daha uzun ömürlü, sağlıklı, genç, canlı ve ışıltılı görünmesini istiyorsanız bakımına önem vermelisiniz. Cilt bakımının önemi yıllardır uzmanlar tarafından anlatılmaktadır. Ne yazık ki toplum genelinde bu bilince sahip kişi azdır. Evde yapılan bakımlarla sadece cildimizi yüzeysel temizlediğimizi unutmamalıyız. Derinlemesine yapılan profesyonel bakım sayesinde cildin üzerindeki ölü hücreleri atmış ve cildimizin nefes almasına,yeni oluşumuna,düzelme sürecine imkan sağlamış oluruz. Cilt kırışıklıkları,lekeler ve elastikiyet kaybı gibi sorunlarla karşılaşma riskimiz en aza inmiş veya daha geç ortaya çıkar.

Krem ve losyonlar gibi geleneksel cilt bakım ürünleri gündelik bakımda kullanılması gerek ancak bu ürünlerle yüzeysel bakım sağlamış oluruz, epidermisin altına nüfuz etmezler. Bu yüzden günlük cilt bakımı rutininizden daha fazlasını almanız için etkisini epidermisin altına gösteren bakımlar uygulamalısınız. Bu da ancak derinin alt tabakalarına etki edilmesiyle mümkündür. Profesyonel bakım ile cildinize bunu sağlayabilirsiniz.

ÖZEL UYGULAMALARIMIZ

CİLT BAKIMI

Cildin derinlemesine temizliği profesyonel cihazlarla yapılır ve özel bakım ürünleri masajla cilde yedirilir. Lontoforez ve yüksek frekans yüksek frekans uygulaması emilimi hızlandırır. Cilt bakımının içinde yer alan serum ve maske uygulamaları cildi dinlendirir, besler; canlı, parlak ve sağlıklı bir görünüm almasını sağlarken, diğer taraftan yılların etkisine karşı da bir direnç kazandırır.

AKNE VE SİVİLCE TEDAVİSİ

Ergenlik döneminde veya daha sonra ortaya çıkan sivilceler ve izleri, cilt analizinden sonra cildin özelliklerine göre doktor ve uzmanların belirleyeceği yöntemlerle tedavi edilir.

AMPUL TEDAVİLERİ

Güneşten etkilenmiş yorgun, kırışıklığa meyilli ciltleri canlandırmak, yoğun nem depolamak için uygulanan bir işlemdir. Periyodik aralıklarla uygulanması özel maske uygulamalarında olduğu gibi, cildin yaşlanmasını geciktirir.

LİFTİNG TEDAVİLERİ

Ciltteki kırışıkların ve pürüzlü görüntünün azaltılması veya giderilmesi işlemidir. Hücrenin canlılığını ve elastikiyetini korumasını sağlar.

ÖZEL GÖZ BAKIMLARI

Cildin yapısına ve günlük yaşam koşulllarının olumsuz etkilerine bağlı olarak göz çevresinde oluşan morluk, torbalanma ve kırışıklıklara karşı özel ürünlerle yapılan bir uygulamadır. Düzenli olarak yapılması göz çevresinin kendisini toparlamasını ve daha iyi görünmesini sağlar.

 

 


MASKE UYGULAMALARI

MASKELERİN CİLT ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

ALIN ÇİZGİLERİ

Formüllerindeki aktif içerikler sayesinde dokuların elastikiyetini arttırır;derideki gerginliği azaltır ve ince çizgilerin görünümünü azaltır.

GÖZ ETRAFI TOPARLANMALARI

Maskelerin göz üzerine de uygulanması lenf drenaj etkisi ile anti-ödem etkisi yaparak su toplamasını engeller ve göz etrafı torbalanmalarını önler.

CİLT SARKIKLIĞI

Maskelerin soğuk reaksiyonu yüz ısısı (5/8 C kadar ) azalır.kasları stimüle eder; cilde gözle görünür bir rahatlama ve sıkılaşma etkisi verir.

BURUN KENARI ÇİZGİLERİ

Kasların maskelere mükemmel adaptasyonu ile özellikle burun kenarındaki ifade çizgileri üzerinde yüz kontürünü güzelleştirir.

PCO SHEEP PLACENTA (Koyun Plasenta Maskesi)

lazer epilasyon, ankara

 Fonksiyonları

• Hücre yenilenmesi.
• Mimik hareketleri ile oluşan kırışıklıkları azaltmak.
• Cilde nem kazandırmak.
• Toksin maddelerin atılmasını sağlamak (antioksidan etki)
• Lekeleri açmak.
• Cilde elastikiyet ve dolgunluk kazandırmak.
• Cildin vitamin ve mineral ihtiyacını sağlamak.

Koyun Plasentasını hamileler kullanabilir mi?

Evet. Çünkü lokal etkili bir ürün. Ayrıca hamilerlerde cilt lekesi ve ciltte nem kaybını önlemeye yardımcı olur.

Lazer Epilasyon  | Kimyasal Peeling | Mezoterapi  | Botoks 


Bize Sorun


© 2007-2012 Özel Estia Polikliniği - Ankara

Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.