MEZOTERAPİ NEDİR?

Mezoterapi; vitaminlerin, minerallerin, aminoasitlerin, enzimlerin, homeopatik ilaçların , karışımlar halinde, mikro enjeksiyon tekniği ile cildin orta tabakasına enjekte edilmesi yöntemidir. Latince mezo(orta) ve terapi(tedavi) kelimelerinden meydana gelmiş olup orta deri tedavisi anlamındadır.1952’de Dr. Michel Pistor’un tesadüfen geliştirdiği mezoterapi 1987’de Fransız Tıp Akademisi tarafından tıbbi bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiştir.

Tüm dünyada birçok alanda (cilt yenileme, sellülit, bölgesel incelme, saç tedavisi, çatlaklar, lekeler, çeşitli deri hastalıklarında, keloid tedavisinde, alerjik hastalıklarda vs...) yaygın olarak kullanılmaktadır. Başarı oranı yüksek olan uygulama mutlaka uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

SELLÜLİT VE BÖLGESEL ZAYIFLAMADA MEZOTERAPİ

mezoterapi ile bilgesel zayıflamaAmaç sellülit ve bölgesel zayıflama ise istenilen bölgelerde yanı bacak, karın, kalça, diz çevresi, mide, yan, sırt, kol bölgesi gibi bölgelere ince üçlü bir iğne ile ilaç enjekte edilir. Bu ilaçlar o bölgedeki yağ bloklarını yıkıp, kan dolaşımının artmasına neden olduğundan seanslara düzenli bir şekilde devam edildiğinde bölgedeki selülitlerde azalma ve yok olma, istenilen bölgede (kişinin probleminin yoğunluğuna göre) ortalama 10- 20 cm arasında hızlı incelme (normalden çok daha çabuk incelme) ve zayıflama meydana gelir. Kişide genel bir kilo problemi söz konusu olduğunda mezoterapi ile birlikte diyet verilir. Diyet verilmeden önce kişinin boy, kilo ve vücut ölçüleri (yağ,kas) alınır. Kişinin kilo almasına neden olan herhangi bir etken varsa araştırılır ve altta yatan bir neden olduğunda tedavi edilir. Kişinin bazal metabolizması, günlük aktiviteleri ve alternatif yemek biçimleri göz önüne alınarak kişiye özel diyet programı hazırlanır.

Enjekte edilen ilaçlar, cilt altı yağ çözücüler (damar üzerndeki basınç ortadan kaldırır), kan dolaşımını düzenleyeciler, ödem geçiriciler ve bu konuda faydalı özel karışımlardır. Mezoterapinin en büyük avantajlardan birisi bölgede zayıflama sağlarkan sarkma probleminin olmaması ve tam tersine toparlama ve şekillenme göstermesidir, hanımlarda özellikle gebelikten sonraki sarkma problemleri ve yaşın ilerlemesine bağlı kol altlardaki sorunlarda bilinçli bir şekilde uygulandığında başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Mezoterapi tedavisi kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 8-10 seans sürer (gerektiğinde daha fazla). Yöntem son derece pratik olup ortalama 10-15 dakika da gerçekleşir. Seans aralıkları minumum 5-7 gün olmaktadır. Tedaviden sonra kişinin günlük hayatını etkileyecek herhangi bir durum söz konusu olmaz. Bazen yapılan iğne yerlerinde küçük birkaç morarma noktası görülebilir böyle bir durum ortalama 5-7 gün içerisinde geçer. Mezoterapi yöntemi 18-65 yaşındaki tüm kadın ve erkeklerde kullanılabilir tıbbi bir yöntemdir. Adet ve emzirme dönemlerinde uygulanabilir, gebelikte ise her hangi bir yan etkisi görülmemekle (saç,yüz mezoterapi) birlikte tavsiye edilmez.

Bölgesel zayıflama ve selülit tedavisi için kullanılan bu yöntemde lipolitik (yağ eritici), dolaşım düzenleyici, selülit giderici ilaçlar yaklasik 2 cm ara ile selülitli bölgeye enjekte edilir. Bölgesel incelme amacıyla yapılan enjeksiyonlar ortalama 10-30 seans arasındadır. Tedavi sırasında kafeinli içeceklerden, soda ve tuzdan uzak durulmalı, yağsız, şekersiz, posalı yiyeceklerden oluşan diyetler uygulanmalıdır. Bu yöntemle 1 aylık sürede 1-2 beden incelme hedeflenir. Tedavi sonrası morarmalar olabilir. Selülit tedavisi tamamlandıktan sonra 2'şer aylık ara ile tek seans mezoterapi, selülitin tekrarlanmaması açısından önemlidir.

SAÇ MEZOTERAPİSİ

Saç Mezoterapisi Hangi Tip Saç Dökülmelerinde Uygulanır?

Doktorumuz tarafından ayrıntılı saç ve saçlı deri muayenesi yapılır. Gerekiyorsa laboratuar tetkikleriniz yapılarak saç dökülmenizin nedeni tespit edilir. Skatriyel(kalıcı saç kaybı) olmayan saç kayıplarında mezoterapi uygulanabilir. Mezoterapiye engel teşkil eden bir durumunuzun olup olmadığı saptandıktan sonra tedavinin planı yapılır.

Saç Dökülmesinin Tedavisinde Mezoterapi Nasıl Uygulanır?

Saç dökülmesi için yapılan mezoterapi haftada bir sıklıkta 5 seans olarak planlanır. İlerleyen seanslarda seans araları açılarak sayı arttırılabilir.

Yan Etkisi Var mı?

Bilinen bir yan etkisi yoktur.

Saç Mezoterapisi Ağrılı Bir İşlem midir?

Mezoterapi için özel çok küçük iğneler kullanıldığından minimal bir iğne girişi hissedilir.

Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanmaz?

Gebelere, süt veren annelere, ürtiker hastalarına, ilaçlara karşı alerjik reaksiyonu olan kimselere uygulanmaz.

SAÇ DÖKÜLMESİ - ALOPESI

Saç dökülmesi, saçlardaki hafif incelmeden tüm saçların kaybına kadar farklı saç problemlerini tarif ederken kullanılan bir deyimdir. Normal şartlarda kafamızdan günde 50-100 arasında saç kılı dökülür. Bundan fazla dökülme yaşın ilerlemiş olması, bazı ateşli hastalıklar, kansızlık, troid hastalıkları, verem, şeker hastalığı gibi bütün vücudu etkileyen hastalıklardan sonra görülür. Tıp dilinde alopesi adı verilir.

Saçlar Neden Dökülür?

  • Kalıtsal yatkınlık .Bazı ilaçların yan etkileri
  • Doğrudan deriden kaynaklanan hastalıklar
  • Bazı hastalıkların sonucu olarak
  • Stres
  • Uygun olmayan saç bakımı ve kozmetik ürün kullanımı

Saç dökülmesinin çok çeşitli nedenleri vardır. Bunlar azalan sıklıkla aşağıdaki gibidir;

Olağan saç dökülmesi: ( Günde ortalama 100 adet saç teli) Erkek tipi saç dökülmesi

(Androgenetik alopesi): En yaygın saç dökülmesi tipidir. Genelde ön taraftaki saç çizgisinin geri çekilmesi ve/veya tepedeki saçlarda incelme / azalma şeklinde görülür. Herhangi bir yaşta hatta ergenlik çağlarında bile başlayabilir. Bu durum; ailevi saç dökülmesi şekli, erkek hormonlarının varlığı ve ilerleyen yaşın birlikte etki etmesinden kaynaklanır.

Sikatrisiyel alopesi: Sikatsiriyel alopesi saç foliküllerinin kalıcı yıkımından ve fibrozisinden (yara dokusu oluşumu) kaynaklanmaktadır. Genellikle dairesel şekilde oluşurken, homojen bir şekilde yaygın olarak da görülebilir.

Travmaya bağlı saç dökülmesi (Travmatik alopesi): bu tür saç dökülmesi herhangi bir hastalığa bağlı değildir. Saçların çekiştirilmesi, aşırı sıcağa maruz bırakılması, saçların saç maşası veya fırça ile aşırı kıvrılması, saça kuvvetli kimyasal maddelerin sürülmesi(saç boyaları, spreyler gibi) gibi sebeplerden kaynaklanır.

Hastalık belirtisi olarak saç dökülmesi: Bazı hastalıklaırn belirtisi olarak meydana gelebilir. Bu hastalıklardan bazıları; lupus eritomotozus, sifiliz, tiroid hastalığı (hipotiroidi veya hipertiroidi), hormon dengesizliği, sarkoidoz, kanserin cildi tutması (yayılması), ciddi beslenme bozuklukları (protein, demir, çinko veya biotin eksiklikleri). Bu tür beslenme yetmezlikleri özellikle zayıflama diyeti uygulayan bayanlarda ve adet kanamaları çok ağır geçenlerde sık olarak görülebilmektedir. İnfeksiyonlar ve infestasyonlardan kaynaklanan saç dökülmesi Buradaki saç kaybı çeşitli mikroorganizmalar (mantarlar, bakteriler veya virüsler) ve bitler tarafından doğrudan veya dolaylı olarak saçın gövdesinin yıkılması veya saç foliküllerinin işlevlerinin bozulmasına bağlıdır.

Alopesi Areata: Saç kıran olarak da bilinen alopesi areata her iki cinsten genç ve orta yaşlı erişkinlerde görülür. Çoğu vaka kendiliğinden iyileşir; yani gelip geçicidir ve özel bir tedavi gerektirmez. Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de, bu saç dökülmesinden, yalnızca saçları etkileyen bir otoimmün süreç sorumlu tutulmaktadır. Hastalarda genellikle madeni para büyüklüğünde, yani 2.5 santimetre çapında bir veya daha fazla dairesel alanda saç dökülmesi görülür. Bunların dışındaki saç dökülmesi tipleri genelde geçicidir ve stres , troid bozuklukları, çinko ve demir eksiklikleri, infeksiyonlar, genel anastezi ile ameliyat, diyabet, aşırı doz A vitamini, başta kemoterapi olmak üzere çeşitli ilaçlarla yapılan tedaviler gibi etkenlerden kaynaklanır. Saç dökülme tipinizi belirleyecek en doğru kişi bir cilt hastalıkları uzmanıdır. Bu teşhise göre de saç dökülmesinin tedavisi değişecektir. Doktorunuz, saç dökülmenizin hangi tipte olduğunu saptarken yapacağı fizik muayeneye ilave olarak, kullandığınız ilaçları, geçirdiğiniz hastalıkları, ailenizdeki bireylerde saç dökülmesi olup olmadığını, beslenme alışkanlıklarınızı ve saç bakım alışkanlıklarınızı araştıracaktır. mantardan şüphelenilen durumlarda laboratuvar muayenesi için saçınızdan örnek alınabilir. Başka bir hastalığa bağlı olduğu düşünülüyorsa, kan tahlili gerekli olabilir.

SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENEBİLİR ?

Bazı tür saç dökülmeleri, stesi azaltarak, iyi ve dengeli beslenerek, saç bakım teknikleri konusunda daha bilinçli davranarak ve saç dökülmesine nden olan ilaç kullanımından (mümkünse) kaçınarak engellenebilir. Mantar enfeksiyonlarına bağlı saç dökülmesi; saçları temiz tutarak ve şapka, tarak gibi malzemeleri baçkaları ile paylaşmayarak engellenebilir. Erkek tipi alopesi de bazen bazı ilaçların kullanımı ile engellenebilir.

ANDROGENETİK ALOPESİ KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ tahmin edildiğinden daha yaygın bir problemdir.

Kadınlarda sıkça görülen saç dökülmesi tipi, kadın tipi alopesi ya da kadın tipi kellik olarak bilinen androgenetik alopesidir. Kadın tipi kellik genellikle otuzlu yaşlarda başlar, kırklı yaşlarda belirgin hal alır ve hatta menopozdan sonra iyice fark edilir hale gelir. Bu kellik tipi genellikle başın üzerindeki ve iki yanındaki saçlarda seyrelme şeklinde kendini gösterir. Bu problem saç dökülmesine yatkın olan kadınların yaklaşık üçte birini etkiler, fakat ergenlik döneminde bile başlayabilmesine rağmen çoğunluk itibarıyla menopozdan sonra görülmektedir. Ergenliğin erken dönemlerinde başlayan saç dökülmesi eğer tedavi edilmezse çok ileri safhalara gidebilir. Erkeklerdeki gibi kadınlarda da saç dökülmesinin en muhtemel nedeni, androjen hormonların (erkeklik hormonları) etkilerine karşı kafa derisindeki saç foliküllerinde kalıtsal bir duyarlılık bulunması diye tanımlanabilen androgenetik alopesidir. Fakat bu nedenden ötürü saçları dökülen kadınlarda genellikle erkeklerde görüldüğü gibi gerçek bir kellik ortaya çıkmaz; Kadında androgenetik alopesi genelde seyrelme şeklinde olmak üzere farklı görünümlerde ortaya çıkabilmektedir. Saçlarınızın inceldiğini ve seyreldiğini fark ediyorsanız ve bu durumdan şikayetçi iseniz, yapmanız gereken ilk şey rahatsızlığın sebebinin saç tedavisinde Saç Ekim uzman bir doktor tarafından doğru şekilde teşhis edilmesini sağlamaktır. Ancak tanı konulduktan sonra sizin için gerekli olan tedavi önerilebilecektir.

 

Kimyasal Peeling  | Cilt Bakımı  | Lazer Epilasyon | Botoks 


Bize bir sorunuz var mı?


© 2007-2012 Özel Estia Polikliniği - Ankara

Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Sitedeki bilgiler hiç bir şekilde hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.